حسین بن علی (ع) فرموده است : چشمان هرکس که در مصیبتهای ما قطره های اشک بریزد ، خداوند او را در بهشت جای می دهد.
حدیث
نمایش خبر

کمدی اشتباهات در برنامه" دیدار با یار مهربان " فرهنگسرای معرفت معرفی شد

| اندازه قلم     
 
 
ارسال ایمیل print
کمدی اشتباهات در برنامه دیدار با یار مهربان  فرهنگسرای معرفت معرفی شد

 در مراسم معرفی و بررسی کتاب کمدی اشتباهات ترویج مشکوک کتاب‌های مروج بی‌خدائی در ایران عنوان شد.

 


به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای معرفت ؛ برنامه "دیدار با یار مهربان" عصر چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت با بررسی کتاب کمدی اشتباهات نوشته دکتر هومن اهرامی  برگزار شد.

 

در این مراسم که علیرغم بارش شدید باران با استقبال دانشجویان و حضور امیرخوراکیان رئیس اسبق سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در فرهنگسرای معرفت برگزار شد، ردیه اهرامی درباره‌ی یکی از مشهورترین کتب پرفسور داوکینز (زیست شناس ضد خدا) مورد بررسی و معرفی قرار گرفت.

منتقد کتاب ساعت‌ساز نابینا با ارائه آماری از کتب منتشره مجوز دار و هم چنین آماری از فعالیت‌های مجازی مروجین بی‌خدایی گفت: در شرایط کنونی نهادهای فرهنگی که ظاهرا برای رصد و پاسخ به شبهات اعتقادی ماموریت و مسئولیت دارند ؛ نسبت به هجوم همه جانبه به بنیاد ایمان یعنی توحید ، حساسیت لازم را بروز نمی‌دهند.

 

 

⏺  اعتقاد به خدا ، بزرگترین سرمایه فرهنگی بشریت است

 

در ابتدای این مراسم محمدصادق دهنادی رئیس فرهنگسرای معرفت با بیان این که دین استوارترین پایه فرهنگ جهانی است؛گفت: اعتقاد به هر دینی و هر فضیلتی که از دین در تاریخ و جامعه وجود دارد ، ناشی از اعتقاد به خدا و توحید است. صیانت از دین ، بدون حساسیت روی توحید امکان پذیر نیست  و به همین دلیل به رغم دشواری‌هایی که در زبان فلسفه برای فهم استدلالهای تحلیلی و تجربی  و تمیز برهان از مغالطه وجود دارد؛ نباید از آرزوی غربی ها برای بازتجربه‌ی رنسانس تقلیدی شان و حذف و مهندسی مفهوم خدا در باور شرقی و انسانی غافل بود.

 

این مدرس دانشگاه با اشاره به این که در اغراض افرادی چون داوکینز به جز فهم حقیقت اغراضی سیاسی برای مبارزه با خداپرستی وجود دارد ؛ اظهار داشت: مفهوم رنسانس در تاریخ اروپا ناشی از مبارزه طبیعی انسان‌ها با ظلم و دانشی بود که در فرهنگ قرون وسطا به عنوان خدا و دین به مردم دیکته می‌شد. این در حالی است که در سرزمین اسلامی از دیرباز دین و دانش دو همسایه‌ی همراه بوده‌اند و ماهیتا ضرورتی به این تقابل نبوده و نیست. اما اصرار خداستیزان و مبلغان خداناباوری و خدا مهم ندانی بر تشکیک وجود خداوند در قالب‌های شیک ، این است که با از بین بردن پایه‌ای منبع کشف حقیقت است ، اخلاق و سیاست و اقتصاد را طوری تعریف کنند که مطابق شهوات و خوی درنده‌ی آنهاست.

 

داوکینز و تردستی ژورنالیستی با ترکیب علوم

 

بر اساس این گزارش دکتر مهدی گل پرور دانشیار فلسفه دانشگاه قم به معرفی کمدی اشتباهات، نقاط قوت و ضعف‌های آن پرداخت.

 

وی با بیان اینکه بشر آموخته که استدلال منطقی در ساحت هر علمی ، روش شناختی خاص خود را دارد؛ گفت: داوکینز با روانشناسی انسان معاصر و ایجاد یک دوگانه‌ی ژورنالیستی و غیرواقعی به نام خدا و دانش ، سعی کرده مخاطب خود را بین اعتقاد به پروردگار و اعتقاد به علم تضادی مجبور به انتخاب نماید و این دوگانه بیش از آنکه ناشی از دانش نامبرده و یا صحت استدلال وی باشد، ناشی از تسلط او به بیان و استفاده از روش جدلی است.

وی افزود: کار هومن اهرامی بیش از آنکه دفاع از خدا باشد، به  بیانی دفاع از حیثیت خود دانش است  زیرا ترکیب روشی استدلال در الهیات و زیست شناسی و فلسفه و...برای رسیدن به یک نکته‌ای که فرد قبل از استدلال هم به آن معتقد است بازی بیرحمانه با علم است.

 

گل پرور با برشمردن ایرادات ساختاری نظریه داوکینز که در آن تکامل داروین و قطعیت دانش بدیهی فرض شده و بیرحمانه بدترین الفاظ را در مورد ادیان به کار برده است، تاکید کرد:هومن اهرامی بدون ورود به حاشیه‌ها و دشمنی و لجاجت، اشتباهات بزرگ داوکینز را متذکر شده و توانسته مشکلات استدلال او را در محتوا و روش را به خوبی توضیح دهد و با تمام توان در مقابل نظریات مغالطه آمیز‌ وی به اقامه برهان بپردازد.

 

این استاد دانشگاه ادامه داد:یکی از باورهای نادرست و پیش فرض‌های پایه‌ای غلط نویسنده غربی یکی گرفتن مفهوم خدا در همه اجتماعات و فرهنگ‌ها و ادیان است. مطلبی که در کمدی اشتباهات نیز به اندازه کامل دیده نشده است.

 

به راحتی تفکرات الحادی و مادی گرایی ترویج می‌شود

 

در بخش انتهایی این جلسه نویسنده‌ی کتاب کمدی اشتباهات ضمن تشکر از شرکت کنندگان این برنامه اظهار داشت:مایه‌ی تاسف است که به روش های پنهان و آشکار ، با چسباندن یک مقدمه‌ی یک صفحه‌ای بدون امضا، آثاری مانند ساعت ساز نابینا توانسته‌اند به طور رسمی مجوز انتشار را دریافت کنند و مطالب افرادی مانند هاوکینز و داوکینگ در پوشش آموزش زیست شناسی و یا نجوم بتوانند با بنیاد ایمان افراد یعنی مفهوم خدا معارضه کنند.

 

وی افزود: در نگاه اول گروهی از افراد ادعا می‌کردند ، ردّیه نویسی بر آثار متفکرانی که در صدد رد وجود خدا هستند باعث توجه به آن‌ها خواهد شد اما در عمل دیدیم که علاوه بر رسانه‌های در اختیار این افراد و تبلیغاتی که برایشان در تلویزیون هایی

مانند بی بی‌سی می شود . تلاش متمرکزی برای ترویج آثارشان در ایران به وجود آمده است تا جایی که ترند جستجوی این مبلغان خداناباوری در فضای محیطی ما به نحو تامل برانگیزی رشد کرده است.

 

اهرامی افزود: برای رسیدن به پاسخ درست فردی مانند هاوکینز که گاه با زبان فلسفه ، گاهی با منطق زیست شناسی و برخی موارد با قالب الهیات و ریاضی سخن می‌گوید، مجبور بودم که گذری به متدولوژی هر یک از این دانش‌ها داشته باشم تا مغالطه‌ی مباحث آشکار گردد.

 

وی با اشاره به خصوصیات تبلیغ و تفکر داوکینز متذکر شد: توانایی ژورنالیستی برای ایراد شبهه‌های جنجالی توسط او به نحوی است که ایراد استدلال او را می‌پوشاند و به همین دلیل او هیچ گاه جواب منتقدین را نداده و درباره نظراتش وارد چالش نشده است‌.

 

 

این نویسنده با بیان این که فرهنگ شیعه هراسی از مناظره حقیقی با الحاد ندارد ، گفت: ما رفتار نیک و گفتگوی اندیشمندانه با مادیون را از امام صادق علیه‌السلام آموخته ایم و علمای ما چه در حوزه علوم تجربی و چه در جنبه ماورالطبیعه آمادگی پاسخگویی به شبهات را دارند اما متاسفانه در غفلت روزمره و بی ‌خبری حوزه و دانشگاه اتفاقاتی می‌افتد که به این سادگی قابل جبران نیست.

 

علاقمندان جهت  اطلاع از برنامه ها می توانند به آدرس فرهنگ‌ سرای معرفت واقع در میدان شهرزیبا، بلوارشهران، بعداز زیرگذر شهید همت مراجعه کنند و برای کسب اطلاعات بیشتر با تلفن 44319304 تماس حاصل نمایند

>دسته بندی:اخبار مهم, اخبار فرهنگسرا, اخبار برگزیده
تعداد بازدید 15 مرتبه امتیاز : rating
تگ ها:
 
 
 
  نظرات